Hassan Safiye JSON

Former Minister of Internal Trade and Consumer Protection in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, shares responsibility for the Syrian regime’s violent repression of the civilian population.

En tant qu'ancien ministre du gouvernement, il partage la responsabilité de la répression violente exercée par le régime syrien contre la population civile.

Date of listing: 21.10.2014.

Sanctions
AuthorityProgramStart dateEnd date
Federal Public Service FinanceSYR-
AuthorityFederal Public Service Finance[raw]
ProgramSYR[raw]
Start date[raw]
End datenot available[raw]
Authority-issued identifierEU.3812.39[raw]
CountryBelgium[raw]
Listing date[raw]
Reason2020/716 (OJ L168)[raw]
Source linkeur-lex.europa.eu[raw]
Data sources Belgian Financial Sanctions
European External Action ServiceSYR-
AuthorityEuropean External Action Service[raw]
ProgramSYR[raw]
Start date[raw]
End datenot available[raw]
Authority-issued identifierEU.3812.39[raw]
CountryEuropean Union[raw]
Listing date[raw]
Reason2020/716 (OJ L168)[raw]
Source linkeur-lex.europa.eu[raw]
Data sources EU Financial Sanctions Files (FSF)
Office of Financial Sanctions Implementation · UKSyria-
AuthorityOffice of Financial Sanctions Implementation · UK[raw]
ProgramSyria[raw]
Start date[raw]
End datenot available[raw]
Authority-issued identifierSYR0083[raw]
CountryUnited Kingdom[raw]
Listing date[raw]
Modified on[raw]
ReasonFormer Minister of Internal Trade and Consumer Protection in power after May 2011 (appointed 27.8.2014). As a former Government Minister, Hassan Safiyeh shares responsibility for the regime's violent repression against the civilian population.[raw]
Source linkwww.gov.uk[raw]
StatusAsset Freeze Targets[raw]
Data sources UK OFSI Consolidated List of Targets
State Secretariat for Economic Affairs (SECO)Ordinance of 8 June 2012 on measures against Syria (SR 946.231.172.7), annex 7 · · -
AuthorityState Secretariat for Economic Affairs (SECO)[raw]
ProgramOrdinance of 8 June 2012 on measures against Syria (SR 946.231.172.7), annex 7[raw]
Start date · · [raw]
End datenot available[raw]
CountrySwitzerland[raw]
Listing date · · [raw]
Source linkwww.seco.admin.ch[raw]
Data sources Swiss SECO Sanctions/Embargoes

Data sources

French Freezing of Assets3,411

The register lists all persons, entities and vessels subject to asset freezing measures in force on French territory, pursuant to national, European and international (UN) provisions.

France · Ministry of Economy, Finance, and Recovery

EU Financial Sanctions Files (FSF)3,308

As part of the Common Foreign Security Policy the European Union publishes a sanctions list that is implemented by all member states.

European Union · European External Action Service

UK OFSI Consolidated List of Targets3,412

The United Kingom's consolidated international sanctions list.

United Kingdom · Office of Financial Sanctions Implementation

Swiss SECO Sanctions/Embargoes4,477

Switzerland manages a sanctions lists with a high degree of detail on the individuals that are subject to it's embargoes.

Switzerland · State Secretariat for Economic Affairs (SECO)

Belgian Financial Sanctions3,579

Belgium extends the European FSF sanctions list on the basis of a national terrorist list, issued by the National Security Council.

Belgium · Federal Public Service Finance

About this page

  • This page describes an entity that is documented as part of the OpenSanctions project in the public interest (FAQ).
  • The entity was added and last updated .
  • For experts: raw data explorer with per-attribute information on data provenance.

Source data IDs: fr-ga-2340 · ch-seco-29867 · eu-fsf-eu-3812-39 · gb-hmt-13157

[raw]Type
Person

[raw]Name
Hassan Safiye

[raw]Nationality
Syria

[raw]Birth date

[raw]Country
Syria

[raw]Created at

[raw]First name
Hassan

[raw]Gender
male

[raw]Last name
SAFIYEH · Safiye · Safiyeh

[raw]Modified on

[raw]Other name
Hassan SAFIYEH · Hassan Safiye · Hassan Safiyeh · Safiye

[raw]Place of birth
Latakia · Lattaquié

[raw]Position
Ancien ministre du commerce intérieur et de la protection des consommateurs au pouvoir après mai 2011, nommé le 27/08/2014. · Former Minister of Internal Trade and Consumer Protection in power after May 2011 (appointed 27.8.2014).

[raw]Topics
Sanctioned entity